Türkiye’de coğrafi işaretler konusundaki en kapsamlı organizasyon olan “II. Uluslararası Coğrafi İşaretli Ürünler Zirvesi” Ankara Ticaret Odası (ATO) Congresium’da kapılarını açtı. Türkiye coğrafyasına ait ürünlerin bir markaya dönüşmesine katkı sağlayarak, ülkemizin coğrafi işaretli ürün potansiyelini harekete geçirmek ve bu yolla büyüyen uluslararası ticaretten yararlanmasına ve kırsal kalkınma hedeflerine ulaşmasına katkı sağlamak amacıyla gerçekleştirilen zirvede, Balıkesir Büyükşehir Belediyesi de bir stant açtı.
BALIKESİR STANDI BÜYÜK İLGİ GÖRDÜ
19-21 Eylül tarihleri arasında “Anadolu’dan Dünyaya” temasıyla ülkenin her yerinden coğrafi işaretli ürünlerin tanıtıldığı fuarda, 12 coğrafi işaretli ürünü bulunan ve büyük ilgi gören Balıkesir’in standını Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan da   ziyaret etti.

ÜRÜNLERİN TANITIMI YAPILDI
Balıkesir Kuzusu, Sındırgı Yağcıbedir Halısı, Höşmerim Tatlısı, Kapıdağ Mor Soğanı, Susurluk Tostu, Gönen İğne Oyası, Kuzey Ege Zeytinyağı, Susurluk Ayranı, Ayvalık Zeytinyağı, Marmara Adası Mermeri, Edremit Zeytinyağı ve Edremit Körfezi Yeşil Çizik Zeytini’ni sergileyen Balıkesir Büyükşehir Belediyesi standında gün boyu ürünlerin tanıtımı yapılarak, vatandaşlara ikramlarda bulunuldu.

Zirvede, stantlarda yapılan tanıtımların yanı sıra gün boyunca alanında uzman kişiler tarafından konferanslar gerçekleştirildi. Alanında dünyanın en iyisi etiketiyle basılmaya hak kazanan “50 Peynirli Şehir Balıkesir” kitabının yazarları; Berrin Bal Onur ve Neşe Aksoy Biber de “Coğrafi İşaretlerde Türkiye Nasıl İlerlemeli” konulu konferansta konuşmacı olarak yer aldılar.

9/23/2019 11:33:18 AM